top of page

Журавлина Олександра Чекменьова

У 2003 році український продюсер Світлана Зінов'єва запросила фотографа Олександра Чекменьова на зйомки документального фільму "На болотах" в село Старе, що в Рівненській області, Україна. Кілька днів фотографу довелося прожити безпосередньо на болотах разом з місцевими мешканцями. Результатом роботи Олександра стала документальна фотоісторія "Журавлина".


"На Поліссі журавлину збирають сім'ями та долають десятки кілометрів лісами й болотами. Якщо не лінуватися, за день можна назбирати мішок журавлини, зробити запаси на зиму і добре заробити. По болотах українці заходять на територію Білорусі." - Олександр Чекменьов"На початку 2000-х років прикордонники вже виставляли наряди, а українців, яких знаходили на білоруських болотах, депортовували. Якщо зустрічали на шляху до болота – не пускали. Щоб не потрапити до прикордонників, українці потайки проникали на болото і розбивали там табір. Так вони жили кілька тижнів, збирали журавлину й зберігали ягоду в мішках на болоті. Один день на тиждень відвозили назбирані ягоди на великій вантажівці. Після розпаду Радянського Союзу журавлина багато років була єдиним засобом заробітку для цих людей." - ОЧ 

Олександр Чекменьов (1969 р.н., Луганськ) — український документальний фотограф. Почав професійно освоювати фах фотографа в 1988 році в Луганську. Після повернення з армії влаштувався фотографом в 1993 на Луганський художньо-виробничий комбінат. В 1997 переїхав до Києва, де і мешкає нині. Значна частина його доробку — це унікальний архів життя України (особливо її Сходу) 1990-х років в усій жорсткості тогочасної соціально-політичної ситуації. Втім, Чекменьова цікавить не просто «абстрактна доба» — для нього важливі її герої. Він портретує їх з нищівним документалізмом, що поєднується з щирим інтересом до історій людей та розумінням їх характеру і способу мислення (проекти Люди вулиць, 1994-1999, Швидка, 1994-1995, Паспорт, 1995 та інш.). Поряд з цим автор створює і серії, присвячені сьогоднішній ситуації в країні, охоплюючи нещодавні події в Україні та їх наслідки (Євромайдан, 2014, War–Torn, 2014-2015, Війна на Донбасі, 2014-2016, Видалені, 2018-2020). Учасник об’єднання «Українська фотографічна альтернатива». В 2014 році отримав Гран-прі «Фотограф року». Роботи зберігаються в приватних колекціях та збірках “Мистецького Арсеналу” (Київ, Україна), Музей Харківської Школи Фотографії (Харків, Україна), Віттеньского музею та Людвіг музею (Німеччина). Автор фотокниг “Донбас” (2011), “Паспорт” (2017), "Лілії" (2020) та "Pharmakon" (2021).


1 032 перегляди

Пов'язані пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page