top of page

Центр Візуальної Освіти у Луцьку

Спеціально для Untitled | Українська фотографія журналіст та фотограф Анастасія Некипіла поговорила з викладачем та фотографом Іриною Єрошко про фотографічну освіту в Україні та зокрема про започаткований нею Центр Візуальної Освіти у Луцьку. Це перший з серії матеріалів на нашому сайті про інституализацію фотографії в Україні.Хто ти за освітою?

За освітою я фотограф. Навчалась у Вищому графічному федеральному дослідницькому інституті у Відні, Австрія на факультеті “Фотографія та Аудіовізуальні Медіа”; стипендіатка програми International Class з фотожурналістики та документалістики Ганноверського університету прикладних наук і мистецтв у Німеччині. Зараз готуюсь до магістратури за кордоном.

Фотоісторія "Звитяга" Ірини Єрошко


Що таке Центр Візуальної Освіти?

Центр Візуальної Освіти – це громадська організація, яка має на меті розповсюджувати та підтримувати освіту у сферах візуальних мистецтв жителів Луцька, Волинської області та України загалом, а також сприяти включенню українського візуального мистецтва у міжнародний діалог.

Як в тебе з’явилась ідея створення цього осередку?

Ідея зріла поступово, починаючи з моєї особистої проблеми - я хотіла вчитися на фотографа, і в єдиному вищому навчальному закладі, де це можливо в Україні, я не пройшла творчий конкурс, закінчуючи глобально низьким рівнем візуальної освіти в Україні і малою кількістю масштабних подій, фестивалей, видавництв, виставок, галерей, власне, подій, пов'язаних з візуальним мистецтвом і фотографією зокрема.

Грубо кажучи, якщо людина не проживає у Києві, у неї навряд чи є можливість сходити відвідати якусь фотовиставку, фотофестиваль, лекцію чи курс по візуальному мистецтву. Я намагаюсь це змінити.Розкажи про ваші курси/ програми?

Зараз відбувається формування і оголошення нових курсів на зимовий семестр 2020, а саме:

  • підлітковий фотоклуб;

  • теоретичний курс "10 лекцій про фотографію";

  • курс історії візуальних мистецтв;

  • базовий художній курс з основ композиції та кольорознавства;

  • курс "Проєктне мислення" по створенню фото проєктів.

Окрім того, в записі у нас є Короткий Технічний Курс для початківців фотографії, яка бажають освоїти усю технічну сторону зйомки.Розкажи більше про ваших викладачів.

Я викладаю курс “Проєктне мислення”, “10 лекцій про фотографію” та менторю підлітковий фотоклуб.

Анна Кирилюк ― викладає курс “Образотворче мистецтво”. Закінчила Луцький Національний Технічний Університет за спеціальністю Дизайн середовища. Працювала у різних сферах дизайну протягом 6 років, останні 3 роки займається дизайном інтер'єрів.

Головей Вікторія ― викладає курс “Візуальне мистецтво: історія та сьогодення”. Докторка філософських наук, професорка, завідувачка кафедри культурології Волинського національного університету ім. Лесі Українки. Авторка понад 100 наукових публікацій.

Як ти вважаєш, чи важливо мати освіту, щоб стати фотографом?

Якщо говорити про диплом, то щоб стати фотографом він не потрібен, але щоб ним залишитися і рости - самоосвіта обов’язкова. Я не знаю жодного поважного фотографа, який не прагнув би навчатися і не перебував в постійному пошуку знань.Скільки людей вже навчалося у вашій школі?

З 2019 року було 7 наборів на різні курси, короткі і довгі. Ми випустили 149 людей, це тільки з курсів, не враховуючи різні разові лекції і поїздки.


Які головні поради ви даєте своїм учням?

Критично мислити, аналізувати себе, робити тільке те, що тебе хвилює, не опускати руки і допамагати ближньому.Чому треба вчитися саме у вашій школі? У нашій школі ми прагнемо донести учням/студентам європейське розуміння фотографії. Те, якому вчилась я. Звертаємо увагу на фотопроекти, як їх робити і з чого починати. Також у нас відкритий доступ до бібліотеки з купою класних фотокниг. Ми хочемо допомогти зрозуміти – для тебе це чи ні.Які у вас плани на найближче та на віддалене майбутнє ? Наш план на рік ― це успішно запустити усі вищеназвані курси та провести дві випускні презентації проєктів (перша вже запланована на 3 жовтня у Луцьку, вхід вільний). Далі планувати дуже важко враховуючи нестабільну ситуацію в країні та світі загалом.

Особисто я планую проїхатися з лекціями по різних містах, дуже хочеться провести якийсь інтенсив у Івано-Франківську, Рівному, Львові. Окрім того, дуже хочеться перетворити Центр у повноцінну школу, зі своїм простором, студіями, класами і подвір'ям (в наш час це дуже актуально). Бібліотека в нас вже є. Величезним натхненням для мене є школа Pathshala South Asian Media Institute у Бангладеші. Це невеличка приватна школа у Даці, але вона настільки крута, що уряд Німеччини платить своїм студентам стипендії, аби вони поїхали туди на обмін.


Якщо вони змогли, то і ми зможемо!


Ірина Єрошко ― засновниця та керівниця ГО "Центр Візуальної Освіти". Навчалась у Вищому графічному федеральному дослідницькому інституті у Відні на факультеті “Фотографія та Аудіовізуальні Медіа”; стипендіатка програми International Class з фотожурналістики та документалістики Ганноверського університету прикладних наук і мистецтв у Німеччині. У 2018 році заснувала ГО “Центр Візуальної Освіти”, де викладає курс “10 лекцій про фотографію” та “Проєктне мислення”.


Comments


bottom of page